• 1

  "Güzel bir kıyafet, iyi bir tavsiye mektubudur."

 • 2

  "Her zaman iyi giyimli ol, dinlenirken bile."

 • 3

  “Kadın gülümserse tüm kıyafeti gülümser.”

 • 4

  "Her zaman iyi giyimli ol, dinlenirken bile."

 • Description slide 5

Copyright 2021 - Custom text here

Sağlık

Lohusalık Dönemi

Lohusalık

Doğumdan sonraki ilk 6 hafta (yaklaşık 40 gün ) lohusalık dönemidir.

Lohusalık döneminde neler olur?

– Kırmızı, sarı, beyaz akıntı meydana gelir, buna loşi denir. Loşi ilk üç gün kırmızı, 4-5 gün sonra sarı-pembe, 7-8 gün sonra beyaz renklidir. Ve kötü kokuludr,”dikişlerim mi enfeksiyon kaptı diyerek”çok hasta gelir,lakin bu doğaldır ve olur. Normal doğumdan ve sezaryandan 1 hafta sonra dikiş kontrolüne gidiniz.

– Rahim doğumdan sonra günler geçtikçe küçülür. Bu dönemde ben hastalarıma korse öneriyorum.(10 gün sonra kullanmaya başlayabilir)

– Memelerden hormonların etkisiyle süt salgılanır. İlk üç gün süt miktarı azdır. Bebek emdikçe süt artar

– Şişlik ve ödemler azalır.

– Ellerde uyuşma ve bacaklarda kramp gibi şikayetler geçer.

– Anne gebelik boyunca aldığı kiloları verir. Vücut şekli yavaş yavaş normale döner.

Ne gibi sıkıntılı durumlarla karşılaşabiliriz?

– Meme başından çatlakları:Bu dönemde benim önerim meme başı kremleri özellikle lansinoh pomad öneriyorum,bir de bu kremler olmazssa ben evicap kapsül öneriyorum,ucunu delip meme başına sürünüz,rahatlama sağlayacaktır.

-Ateş yüksekliği:İlk 24 saatte sebep ya memeleri boşaltmamanız(meme angojmanı) ya da İdrar yolu enfeksiyonu etken olabilirç

– İdrar yolu enfeksiyonları doğumdan sonra sık görülür. İdrar yaparken ağrı ve yanma meydana gelir.

– Endometrit denilen rahim içerisinde enfeksiyon oluşması nadiren meydana gelir. Bu durumda çok kötü kokulu akıntı, halsizlik, ateş gibi belirtiler olur. Antibiyotik ile tedavi edilir.

Cinsellik ve Banyo

Doğumdan 6 hafta sonra cinsel ilşki serbesttir.Neden 6 hafta derseniz,bu süreçte ancak yara yeri iyileşmesi olur ve o yüzden bu süreyi veririz.

Banyo,normal doğumdan hemen sonra öneriyorum,sezaryandan sonra 2.gününüzde öneriyorum,iki doğum türünde de duş şeklinde banyo(oturarak değil) öneriyorum,sezaryan yeriniz açık olarak banyo yapınız,duştan sonra kuru bırakmanız yeterli,sonrasında belki 5 gün antiseptik kullanımı olabilir.

Doğumdan sonra ne zaman adet görülür?

Doğum sonrası emziren kadının ilk adeti genellikle 6. haftada olur. Ancak daha geç de olabilir. Emzirme annenin üreme kapasitesini azaltsa da gebelik riski her zaman mevcuttur. Bu nedenle 6. haftadan sonra uygun bir doğum kontrol yöntemi için doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Kaynak: http://www.esracabukcomert.com

 

f t m