• 1

  "Güzel bir kıyafet, iyi bir tavsiye mektubudur."

 • 2

  "Her zaman iyi giyimli ol, dinlenirken bile."

 • 3

  “Kadın gülümserse tüm kıyafeti gülümser.”

 • 4

  "Her zaman iyi giyimli ol, dinlenirken bile."

 • Description slide 5

Copyright 2021 - Custom text here

Sağlık

Kordon Kanı ve Kordon Dokusu Saklanması Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Kordon Kanı Nedir?

Bu kan kök hücre açısından son derece zengindir. Direk olarak anne veya bebekten kan alınmadığı için herhangi bir acı hissi veya komplikasyon riski yoktur. Doğumdan hemen sonra, görevini tamamlayarak bebekle beraber rahim dışına atılır. Yani doğumdan sonra ne anne ne de bebek için artık gerekmeyen bir dokudur ve çöpe atılır. Kordon kanı, bebeğin doğumundan sonra plasentanın içinde kalan kandır.

Bebek, anne karnındaki yaşamında, göbek kordonu aracılığı ile anne kanından beslenir. Bu beslenme direk olarak anne damarlarına bağlanarak değil, plasenta (bebeğin-eşi) aracılığı ile olur. Plasenta, bebek ile anne arasındaki besin ve oksijen alışverişini sağlayan bir yapıdır.

Kök Hücre Nedir?

Daha sonra alınan yaşlarla beraber sayısı azalır. Nitekim, yaşlanmayla beraber doku, organ iyileşmelerinin daha yavaş ve güç olduğu da bilinen bir gerçektir. Kalp krizi geçirende kalbe, karaciğer harabiyeti olanda karaciğere, kemiği kırılanda kırık hattına giderek gerekli tamiratı yaparlar. Hangi tip hücre ve dokuya ihtiyaç varsa ona dönüşürler. Vücutta en fazla olduğu zaman anne karnındaki bebeklik çağıdır.


Kök hücreler, insan vücudunda bulunan ve her türlü vücut hücresine dönüşebilen ana hücrelerdir. Nerede bir zedelenme veya onarım ihtiyacı varsa, oraya giderek gereken hücre tipine dönüşür ve hasarı onarırlar.

Kordon kanı neden saklanır?

 • Kordon kanı pek çok sebeple dondurulup saklanabilir. Bu sebeplerin başında ileride bebeğin kök hücre ile tedavi olmasını gerektirebilecek lösemi, lenfoma, talasemi gibi kan hastalıkları olduğu gibi, doku ve organ hasarı ya da çalışmaması gibi sorunlar da gelir.
 • Dünyada ve ülkemizde kök hücre nakli çoğunlukla kemik iliği ile yapılabilmektedir. Ancak kemik iliği kök hücreleri ile başarılı bir nakil yapılabilmesi için tam doku uyumlu kemik iliği vericisi bulunması gerekir. Ancak hastaların %70’inde tam doku uyumu olan kemik iliği bulunamaz. Kordon kanı kök hücreleri kemik iliğinden farklı olarak kısmi uyum ile nakil yapılabilme olanağı sunar. Bundan dolayı da bebeğinizin kordon kanı kök hücrelerini sadece kendisi için değil, kardeşleri ve aile fertleri için de saklarsınız.

Kordon dokusu neden saklanır?

 • Göbek kordonu, bebeği anne karnında besleyen damarların etrafını saran, onları dış etmenlere karşı koruyan dokudur. Doğum gerçekleştikten sonra işlevi kalmadığı için atılır. Göbek kordonunda kordon kanından farklı kök hücreler bulunur. Bu kök hücreler kemik, kas, kıkırdak, yağ, sinir, karaciğer dokusu gibi pek çok dokuya dönüşebilir. Kordon dokusundan elde edilen bu kök hücrelerin eşsiz özelliği onların tip 1 diabet, işitme kaybı, siroz, felç gibi çok çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılabilmesine olanak sağlar.
 • Kordon dokusu kök hücreleri ile yapılacak nakilde alıcı ve verici arasındaki doku uyumu gerekliliği minimumdur. Bundan dolayı kordon dokusu kök hücrelerini sadece bebeğiniz için değil, kardeşleri, anne-babası, hatta büyükanne-büyükbabası için bile kullanabilirsiniz.
 • Kordon dokusu kök hücreleri laboratuvarda kültür ortamında çoğaltılabilir.

Neden hem kordon kanı hem de kordon dokusu birlikte saklanmalıdır?

 • Kordon kanı ve kordon dokusu, vücutta farklı dokulara dönüşebilen, farklı kök hücreler içerir.
 • Kordon kanında bulunan kök hücreler lösemi, talasemi, kemik iliği kanseri gibi kan hastalıklarında kullanılabilirken; kordon dokusunda bulunan kök hücreler tip 1 diabet, kalp ve damar hastalıkları, felç, alzheimer, parkinson, kemik ve kıkırdak hasarı gibi pek çok hastalığın tedavisinde kullanılabilir.
 • Yine bilimsel çalışmalar göstermektedir ki, kan hastalığı sebebiyle kişiye kök hücre nakli yapılacağı zaman hem kordon kanındaki hem de kordon dokusundaki kök hücrenin birlikte verilmesi, yeni ve sağlıklı kan hücresi oluşturma sürecini hızlandırıp, naklin başarısını artırmaktadır.
 • Kordon kanı ve kordon dokusundaki kök hücreler yeni doğmuş bir bebeğin kök hücreleridir. Yetişkin kök hücreleri ile kıyaslandığında çoğalma ve farklılaşma yetenekleri çok yüksektir.

Yaşam Bankası; kordon dokusundan daha verimli ve daha çok kök hücre elde etmek için kordon dokusunu doku olarak saklamayıp, özel yöntemlerle kök hücrelerine ayrıştırarak saklar.

Kordon dokusundan kök hücre elde etmek zor ve meşakkatli bir işlem olsa da ana amaç aileye en iyi hizmeti sunmak olduğu için Yaşam Bankası'daki bu saklama yöntemini tercih eder.  

Nasıl saklanır?

 • Bebek dünyaya geldikten sonra ilk olarak göbek kordonu klemplenir ve kordon kanı, içinde pıhtılaşmayı önleyen madde bulunan kan torbasına alınır.
 • Daha sonra yaklaşık 10-15 cm kadar bir kordon dokusu parçası kesilir ve içinde serum fizyolojik, antibiyotik ve antifungal maddeler bulunan ayrı bir kaba konulur.
 • Bu aşamada anneye ya da bebeğe herhangi bir cerrahi işlem yapılmaz.
 • Kordon kanı ve dokusu alım işlemi, bebek ve anneye herhangi bir zarar vermez.
 • Toplanmış olan kan ve doku 48 saat içerisinde laboratuvara yollanır.
 • Bu aşamada kordon kanı ve dokusu ayrı ayrı kök hücrelerine ayrıştırılır.
 • Özel Laboratuvar tetkiklerinden geçirilir.
 • Daha sonra -196°C'de azot tanklarında saklanır.

YAŞAM BANKASI FAMICORD GROUP ÇAĞRI MERKEZİ
0312 442 42 15 – 0535 105 31 63

BÖLGE TEMSİLCİLERİMİZ

Ebru Kurtuluş- 0549 549 52 05
İstanbul Avrupa, Edirne, Tekirdağ, Çorlu

Pınar Tapkan- 0546 549 52 85
İstanbul Avrupa, İstanbul Asya

Tuğçe Sönmez- 0549 549 52 85
İstanbul Avrupa, Bursa, Balıkesir, Yalova

Sevil Çetin- 0549 549 52 84
İstanbul Asya, Sakarya, Kocaeli

Gülden Ergin Çiftçi- 0533 818 15 41
Ankara, Eskişehir, Çorum, Kırıkkale

Kaynak: http://www.kordonkanibankasi.com

f t m