• 1

  "Güzel bir kıyafet, iyi bir tavsiye mektubudur."

 • 2

  "Her zaman iyi giyimli ol, dinlenirken bile."

 • 3

  “Kadın gülümserse tüm kıyafeti gülümser.”

 • 4

  "Her zaman iyi giyimli ol, dinlenirken bile."

 • Description slide 5

Copyright 2021 - Custom text here

Kadın Yazarlar

Ayşe Kulin

Yazar AYŞE KULİN

Ayşe Kulin Arnavutköy Amerikan Kız koleji Edebiyat Bölümü’nden1961 yılında mezun oldu. 1962- 1964 yılları arasında London School of Economics’de sosyoloji eğitimi aldı.

1978 yılından itibaren Cumhuriyet, Güneş ve Dünya gazetelerinde muhabirlik, çeşitli dergilerde yazarlık ve yazı işleri müdürlüğü yaptı. Uzun yıllar halkla ilişkiler uzmanı, televizyon, reklâm ve sinema filimlerinde sahne yapımcısı, sanat yönetmeni ve senarist olarak çalıştı.

1984’ de yayınlanan GÜNEŞE DÖN YÜZÜNÜ adlı ilk öykü kitabındaki GÜLİZAR öyküsü, kendi tarafından senaryolaştırılarak KIRIK BEBEK adıyla film yapıldı ve film KÜLTÜR BAKANLIĞI ÖDÜLÜ’ne değer bulundu.

1989 yılında AYAŞLI İLE KİRACILARI adlı dizideki çalışmasıyla TİYATRO ve TELEVİZYON YAZARLARI DERNEĞİ’nin EN İYİ SANAT YÖNETMENİ ÖDÜLÜ’nü kazandı.
FOTO SABAH RESİMLERİ adlı öyküsü 1996 yılının HALDUN TANER ÖYKÜ ödülünü, Öykünün adını verdiği kitabı ise 1997 yılında SAİT FAİK HİKAYE ARMAĞANI’nı kazandı.

Çeşitli kurumlar ve üniversitelerce, yılın en iyi edebiyat kitabı seçilen, BİR TATLI HUZUR, ADI AYLİN , FÜREYA, TÜRKAN/ TEK VE TEK BAŞINA adını taşıyan üç biyografisi, SEVDALİNKA, KÖPRÜ, NEFES NEFESE, VEDA ve UMUT isimli gerçek olaylara dayanan belgesel nitelikli altı romanı, HAYAT ve HÜZÜN adlı iki otobiyografik eseri, GECE SESLERİ, BİR GÜN ve GİZLİ ANLARIN YOLCUSU isimli üç kurgu romanı, GÜNEŞE DÖN YÜZÜNÜ, FOTO SABAH RESİMLERİ, GENİŞ ZAMANLAR ve BİR VARMIŞ BİR YOKMUŞ isimli dört öykü kitabı, İÇİMDE KIZIL BİR GÜL GİBİ, HAYAT ve HÜZÜN isimli üç anı, BABAMA isimli bir şiir kitabı ve SİT NENENİN MASALLARI adlı bir masal kitabı vardır.

2004 Yılında, ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ ve TURKCELL için yazdığı KARDELENLER adlı çalışmasının telif gelirlerini, TÜRKAN özel baskısının ve TÜRKAN adlı tiyatro oyununun gişe gelirlerini ÇAĞDAŞ TÜRKİYE’NİN ÇAĞDAŞ KIZLARI projesine, SİT NENENİN MASALLARI’nın gelirini UNICEF’in ana okulu projesine bağışlamıştır. SEVDALİNKA’nın Bosna Hersek’teki satışının telif geliri, Bosna’da savaş kurbanı çocukların barındığı bir kuruma, AYLİN’in geliri ise Bosna’da bir çocuk evine bağışlanmıştır.

Eserleri Çinceden Portekizceye kadar 22 dile çevrilmiştir. BİR GÜN Almanya’da 2009 yılında radyofonik piyes olarak sunulmuştur. GENİŞ ZAMANLAR adlı öyküsü, KÖPRÜ, GECE SESLERİ ve TÜRKAN adlı romanları televizyon dizileri olarak yayınlanmıştır. TÜRKAN tiyatro eseri olarak da sahnelenmiştir. VEDA romanı 2013 yılında televizyon dizisi olarak gösterime girecektir. 2008 Yılında VEDA, YAZARLAR BİRLİĞİ tarafından, NEFES NEFESE ise EUROPEAN COUNCİL OF JEWİSH COMMUNİTİES tarafından yılın en iyi romanları seçilmiştir.

Uluslararası bir edebiyat ödülü olan DUBLIN IMPAC ÖDÜLÜ’ne 2011 yılında VEDA romanı ile aday gösterilmiştir. Aynı yıl HAYAT ve HÜZÜN adlı anı kitapları ESKADER’in Yılın En İyi Hatıra Kitabı Ödülü’ne değer görülmüştür.

Ayşe Kulin, 2007 yılından beri UNICEF’in İYİ NİYET ELÇİSİ’dir.

ROMANLARI

        Bir Tatlı Huzur
        Adı Aylin
        Sevdalinka
        Füreya
        Köprü
        Nefes Nefese
        Gece Sesleri
        Bir Gün
        Veda
        Umut
        Türkan, Tek ve Tek Başına
        Hayat
        Hüzün
        Gizli Anların Yolcusu
        Bora’nın Kitabı
        Dönüş
        Hayal
        Handan

ÖYKÜLERİ

        Güneşe Dön Yüzünü
        Foto Sabah Resimleri
        Geniş Zamanlar
        Bir Varmış Bir Yokmuş

ÇEVİRİLERİ

        Milliyet yayınları 20. Asır Dosyası kapsamında (1975-1978)
        Anarşistler (Roderick Kedward)
        Kayzer’in Almanyası ( Harold Kurtz)
        Amerika Sahnede ( A.E. Cambell)
        Habsburgların Çöküşü ( Zab Zeman)
        1905 Rus İhtilali ( David Floyd)

DENEMELERİ

        İçimde Kızıl Bir Gül Gibi
        Kardelenler (araştırma)
        Babama (Şiir)
        Sit Nene’nin Masalları ( çocuk masalı) 1988-89 / Tiyatro ve TV Yazarları Derneği,

BİOGRAFİLERİ

        Bir Tatlı Huzur (M. N. Selçuk)
        Adı Aylin
        Füreya
        Türkan (Türkan Saylan)

BEŞLEME

        Veda
        Umut
        Hayat (Otobiyografi)
        Hüzün (Otobiyografi)
        Hayal (Otobiyografi)

DÖRTLEME

        Gizli Anların Yolcusu
        Bora’nın Kitabı
        Dönüş
        Handan

http://benaysekulin.com/

f t m