• 1

  "Güzel bir kıyafet, iyi bir tavsiye mektubudur."

 • 2

  "Her zaman iyi giyimli ol, dinlenirken bile."

 • 3

  “Kadın gülümserse tüm kıyafeti gülümser.”

 • 4

  "Her zaman iyi giyimli ol, dinlenirken bile."

 • Description slide 5

Copyright 2021 - Custom text here

Güzellik Estetik

Yüz Lekeleri İçin Lazer Tedavisi

Yüz lekelerini yok etmek için uygulanan lazer tedavisi, insan tenine rengini veren melanin pigmentinin bazı sebeplerden fazla salgılanması sonucunda ortaya çıkan ton farklılıklarını yok etmek amacıyla uygulanır. Bizzat lekeye uygulanan lazer, melanin pigmentini olmasını gerektiği seviyeye getirerek lekeli olan bölgelerin cilt tonunu normal cilt tonuna eşitler.

Yüz lekelerini lazerle temizletme sırasında, lekenin türüne göre kullanılan lazer çeşidi de değişiklik gösterebilir. Lazer tedavisinin en önemli noktası seçilen doktorun alanında uzman olduğundan emin olunmasıdır. Aksi taktirde yüzde yanıklar meydana gelebilmekte ve yüz eskisinden daha kötü bir hal alabilmektedir.

Yüz lekelerini lazerle temizletme esnasında lokal ya da genel anestezi gerekmez, hastanın narkoz almasına, tam ya da yarı baygın olmasına gerek yoktur. İsteğe bağlı olarak hissedilen acıyı azaltmak için krem anestezi kullanılabilir. Bu tedavinin ilk seferde pürüzsüz bir sonuç çıkarması beklenen bir durum değildir. Sonuca ulaşmak için sabredilmeli, seanslar aksamamalıdır. Yüzeysel lekeler için 1-2 seans ideal görülürken, daha derin lekeler için lekenin durumuna göre seans tablosu çıkarılır. Genel olarak seanslar 10 ila 20 dakika arası değişiklik gösterebilir.

Lazer uygulanan yüz temizle işleminin her bir seansının ardından hastanın yatış yapmasına gerek kalmadan hastaneden çıkmasına izin verilir. Lazerin cilt tipine göre bazı tepkiler verdiği gözlenmiştir. Bunlar örnek vermek gerekirse kızarıklık, şişkinlik, kabuklanma tarzında, ileri boyutta olmayan yan etkilerdir. Kabuklanma yapan lazer sonrası süreç, kısa bir süre içinde kabuğun yok olması ve yeni derinin çıkması ile lekeyi yok etmektedir.

Yüze lazer uygulaması ile yok edilen lekeler, dikkat edilmediği taktirde özellikle yaz aylarında güneşin tehlikeli ışınları sonucunda tekrar ortaya çıkabilir. Bunu önlemek amacıyla yüze lazer uygulaması yaptıran bireylerin, mümkünse güneş ışığında bulunmaması ya da bulunduğu zamanlarda 50 faktör gibi yüksek koruma sağlayan güneş kremleri kullanması, lekenin tekrar ortaya çıkmasını önleyen önemli bir önlem olarak kabul edilir.

Kaynak:

f t m