• 1

  "Güzel bir kıyafet, iyi bir tavsiye mektubudur."

 • 2

  "Her zaman iyi giyimli ol, dinlenirken bile."

 • 3

  “Kadın gülümserse tüm kıyafeti gülümser.”

 • 4

  "Her zaman iyi giyimli ol, dinlenirken bile."

 • Description slide 5

Copyright 2021 - Custom text here

Yöre - Kültür - Tarih

Kahraman Maraş - Andırın - Kadirli

Kahraman Maraş - Andırın - Kadirli

"Arıkklar Köyü Kahramanmaraş ili Andırın ilçesine bağlı bir mahalledir.  Torlar / Tatarlı mahallesinin bir mahallesi iken ayrılarak köy olmuştur. Mahalledeki tarlalara 
" Ark " ile su getirilmesinden dolayı bu ismi aldığı söyleniyorsada "Arık, Aruk " isminin kaynağı yüzyıllar öncesi bir Türkmen obasınıda çağrıştırıyor.

Yine bildiğimiz kadarıyla Torlar / Tatarlar aynı yörenin ismiydi , civar köyler tarafından Tatarlı olarak anılmaktadır.  Dolayısıyla Arıklar mahallesinde yaşayan özellikle Cinkara soyadına mensup olanlar,  "Tatar Türkleri "kökenlidir. Mahallede Arıklar  (Haştırın ), Cinkaralar (merkez ), Kuşçular  (Kıraçobası ) ve Demirler (Kıraçobası ) namıyla obalarda yaşarlar. Soyadı Demir olanlar mahalledeki Kıraçobasındandır.  Kadirli'nin kalealtı Yöresinden gelen Mudaharoğulları sülalesindendir. Ailenin büyükleri Demircilik ile uğraştığından Demir soyadını aldılar.

Kaynak : Cezmi Yurtsever Andırın Tarihi kitabı. 


Ayrıca Cengiz Han ordusundan Moğol asıllı kumandan Sülemiş Bey'in Toros Dağlarında bıraktığı kalabalık Tatarlı aşireti yaşamış, Kadirli Tatarları Osmanlı döneminde yüzyıllardır Savrun vadisinde yaşadılar. Yaylak olarak Andırın dolaylarını, kışlak olarakta Kars-Maraş (Kadirli'yi ) kullandılar. Derviş paşanın 1865  Fırka-i İslahiye olayı ile Tatarların damarı yakıldı ve Kars (Kadirli ) şehir merkezine yerleştirildiler. Kadirli'nin İlbistanlı, Kösepınar, Karabacak, Ekşiler, Narlıkışla köyleri ile şehir merkezinde ki, Coşkunlar, Tokgözler, kuduzcular  (Kara, Şişman, köksalan, Atılgan, Igan, Yumuşak ) İspirler, Öndeşler, İsaoğlu, Savrunlar ve Andırında Sunbas dolaylarında bulunan Cinkara ve Temiz aileleri Tatar olarak bilinir. 

Devamını oku...

f t m